PITE

SPOTKANIE Z GUS – REWIZJA KLASYFIKACJI CPA/PKWiU

Wczoraj mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w pierwszym, wyjątkowo ważnym spotkaniu z przedstawicielami Głównego Urzędu Statystycznego. To była dla nas niezwykła okazja, która stała się częścią długotrwałego zaangażowania w próbę ustanowienia własnego kodu PKD dla naszej branży oraz harmonizacji kategorii polskich z międzynarodowymi standardami.

 Spotkanie to miało charakter głównie informacyjny, gdzie GUS przedstawił nam przebieg prac oraz poinformował, że aż 70% naszych wniosków zostało bardzo starannie przygotowanych i będzie dalej procedowanych. To znaczy, że nasze starania nie poszły na marne, a te najważniejsze i mające znaczący wpływ na naszą działalność zostaną wprowadzone na poziomie krajowym, a nawet międzynarodowym. Istnieje również wola wprowadzenia zmian dotyczących kategorii i klasyfikacji krajowych, co znacząco wpłynie na naszą pracę.

 Obecnie czekamy na kolejne konsultacje społeczne, które odbędą się z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym także naszej organizacji. Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza praca przyczynia się do uregulowania pewnych aspektów prawnych naszej branży oraz zwiększenia jej widzialności w klasyfikacji PKWiU i GUS. Naszym celem jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla naszej niewielkiej grupy zawodowej w polskim prawodawstwie i być może połączenie tego z międzynarodowymi standardami, abyśmy mogli pełnoprawnie uczestniczyć w tej wspólnej „ścieżce rozwoju”.

 Dziękujemy za Wasze wsparcie i trzymamy kciuki za przyszły rozwój naszej branży. Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie korzyści dla wszystkich.